VLA Recipients

About the Award

The Venturing Leadership Award is presented by councils, areas, regions, and the BSA National Council to Venturers and Venturing Advisors who have made exceptional contributions to Venturing and who exemplify the Scout Law. Since 2007, the Chief Seattle Council Venturing Officers Association has presented these awards to deserving Venturers and Sea Scouts.

Qualifications

  • Be registered and involved as a Venturer or Venturing Leader for at least one year.
  • Hold a leadership position or an office at the unit, district, council, area, region, or national level (as appropriate for the level of the award presented).
  • Show exceptional dedication and give outstanding leadership and service to Venturing and to Venturers (on the level appropriate for the award).

Nominate An Individual

  • To nominate a Venturer for the award, download and complete the Venturing Leadership Award Nomination Form. Forms may be handed in at any VOA meeting, event, or emailed to Chaffin Hornor <CHornor@seattlebsa.org> by 3/31 of each year.
  • Attach letters of recommendation from Venturers, Scouters, acquaintances, teachers, place of worship, etc.
  • Attach additional sheets, if necessary.
  • Nominations due by the end of March of each year.

Previous Recipients

2015 Recipients (Awards Banquet, June 2016)
Youth:
  • Acacia GoldBack
  • Matthew Robbins
  • Angie Seely
Adults:
  • Robert Allison
  • Cassie Heaton
2014 Recipients (Venturing Winter Challenge, January 2016)
Youth:
  • Trent Allison
  • Joe Keller
Adults:
  • Marcelo Guerra Hahn
  • Sean Neal
2013-2014 Recipients (Venturing SPLASH, 2014)
Youth:
  • Pratik Vaidya
  • Kiera Spear
  • Mia Graves
  • Riley Beavers
  • Brendan Fallin
  • Amber Boyce
  • Patrick Rendt
2012-2013 Recipients (Award Banquet, 2013)
Youth:
  • Avalon Roe
  • Ian Bellows
  • Bryanna Hoffman
  • Julieanne Weatherhogge
  • Zach Frost
  • Amanda Gray
  • Chris Zantek
2010-2012 Recipients
Youth:
  • Megan Carter
  • Jeremy Felty
  • Emily Ferree
  • Quinton Lum
  • Midori Ogami
  • Samantha Randall
  • Zachary Turley
Adults:
  • Joel Driebelis
  • Amy Ferree
  • Kim Ferree
  • Steve Lum
  • Mark Steelquist
  • Bob Taylor
2009-2010 Recipients (Camp Parsons, Spring 2010)
Youth:
  • Christopher Gifford
  • Jake Thomas Kvistad
  • Brody Lee Heitmann
  • Casey Burt
  • Christina Gray
Adults:
  • Marjorie Lyn Zantek
  • Lynn Butler
  • West Niver
  • Mike Heesacker
2008-2009 Recipients (Oct 2009)
Youth:
  • Bryndan Callaway
  • Heather Cusenza
  • Tiffany Moloney
  • Charlotte Heesacker
  • Anker Peet
  • Spenser Judd
  • Maloupu Williamson
Adults:
  • Ray Narimatsu
  • Cora Dribelbis
  • Arija Noël
  • Scott Eliason
  • Dori Ogami
  • Bob Palmer
  • Diane Heesacker
  • Richard Leaptrot
  • John Zantek
2007-2008 Recipients (Council Awards Night, Oct 2008)
Youth:
  • Devon Gifford
  • Mitchell Heesacker
  • Sarah Homeyer
  • Cade Benton
  • Josh Peterson
  • John Palmer
  • Marina Montes
  • Jeff Zantek
Adults:
  • Eric Benton
  • Jeff Craig
  • Jerry Johnson
  • John Rose
  • Mahria Depaolo
  • Ryan Anderson
  • Paul Noël